Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 27 Maja 2019  |  imieniny: Jana, Magdaleny

Menu strony

Banery

Treść strony

Kościół p.w. Świętej Trójcy w Lutkówce.

Gdy tylko liście na drzewach zaczynają przybierać złote barwy wybrać się powinniśmy czym prędzej w jakieś ustronne miejsce, aby rozkoszować się urokiem lasu. Taką wycieczkę miło jest połączyć ze zwiedzaniem interesującego zabytkowego obiektu. Czy jednak w naszej gminie uda nam się znaleźć takie miejsce, w którym znajdziemy obie te atrakcje jednocześnie? Ależ tak jest nim Lutkówka. Atutem tej niewielkiej wsi położonej   w odległości 14 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym  z najpiękniejszych tego typu obiektów  sakralnych na Mazowszu. Na przełomie XX i XXI wieku, dzięki zapobiegliwości parafian i ich duszpasterza ks. proboszcza Zbigniewa Chmielewskiego,  kościółek przeszedł szereg remontów, tak więc podziwiać go teraz można w pełnej krasie. Świątynia jest prawdziwą architektoniczną perełką i z pewnością jest godna obejrzenia.

oprac. Piotr Dymecki.

 

HISTORIA RZYMSKO-KATOLICKIEJ   PARAFII p.w. ŚWIĘTEJ TRÓJCY w LUTKÓWCE

Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała Rzymsko-Katolicka Parafia Świętej Trójcy w Lutkówce. Nie zachowały się żadne dokumenty archiwalne mówiące o tym wydarzeniu. W nielicznych wzmiankach z przełomu XVIII i XIX wieku odnaleźć można informacje, że kościół w Lutkówce   istniał już w wieku XIVw. Drewniany kościół, który obecnie służy parafii został wzniesiony lub odrestaurowany w 1744 roku, a świadczy o tym kamienna kropielnica z wykutą datą, która stoi przy wejściu do świątyni. Biorąc jednak pod uwagę styl budowy i daty na kilku starych grobowcach przyjąć należy, że świątynia ta powstała o wiele wcześniej bo już XVI wieku. W każdym bądź razie jest to jeden z najstarszych i tak dobrze zachowanych drewnianych obiektów sakralnych na Mazowszu. W ostatnim czasie kościół przeszedł szereg remontów, które były w dużej części finansowane przez parafian. Nowe oblicze zyskała również plebania, która prezentuje się teraz bardzo okazale. Odrestaurowane także zostały przeszło 250-letnie zabytkowe organy. Sfinansowanie kosztownych prac przez tak niewielką parafię wydaje się wręcz nieprawdopodobne. Mieszkańcy Lutkówki i okolicznych wsi są dumni ze swej zabytkowej świątyni i jej obecnego wyglądu. Niewątpliwy wpływ na rozbudzenie wśród wiernych potrzeby odrestaurowania kościoła miał obecny proboszcz parafii ks. Zbigniew Chmielewski.

 

drukujdrukuj

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.