Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 16 Lipca 2019  |  imieniny: Ruty, Marii

Menu strony

Banery

Treść strony

Czytelnicy w bibliotece

   Uczniowie chętnie przebywają w bibliotece. Podczas przerw przeglądają nowości, czytają czasopisma, a zwłaszcza "Świerszczyk" i "Bravo Sport". Najmłodsi chętnie biorą udział w zajęciach Klubu Małego Czytelnika.

Świętowaliśmy urodziny pluszowego misia

   Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia stały się w naszej bibliotece tradycją. W tym roku obchodom towarzyszyła wystawa książek z misiem w tytule. Czytelnicy mogli obejrzeć pięknie ilustrowane książki o Kubusiu Puchatku, misiu Uszatku, Paddingtonie i wielu innych pluszowych bohaterach.  Miś Uszatek był bohaterem spotkania z grupą najmłodszych przedszkolaków, które odbyło się tego dnia w bibliotece. Podczas zajęć, na które dzieci przybyły w towarzystwie kosmatych przyjaciół,  przedszkolaki  poznały genezę święta, z zainteresowaniem wysłuchały czytanej przez bibliotekarkę historyjki o Uszatku i jego przyjaciołach oraz chętnie rozmawiały o przygodach bohatera bajki. Na zakończenie spotkania kolorowały portret ulubionego misia.

 Z kolei starsi czytelnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o życiu i zwyczajach różnych gatunków  niedźwiedzi, w tym niedźwiedzi brunatnych, polarnych, grizzly czy roślinożernej pandy. Wiadomości na ten temat mogli czerpać  z dostępnych w czytelni książek.                                                   Dzień Pluszowego Misia był okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki szkolnej a jednocześnie do dobrej zabawy.

Dzień Postaci z Bajek

    5 listopada to dzień, w którym swoje święto mają postacie bajkowe. Nasza biblioteka postanowiła z tej okazji przeprowadzić plebiscyt na najpopularniejszego bohatera bajki. W głosowaniu na wybraną postać wzięli udział wszyscy czytelnicy z klas II-VII. Po zliczeniu wszystkich głosów ogłoszono wyniki. Najbardziej popularnym i lubianym bohaterem bajki okazał się Scooby Doo. Tuż za nim uplasowała się Elsa z "Krainy Lodu" oraz Królik Bugs. Uczniowie mogli obejrzeć wystawkę książek z ulubionymi bohaterami i posłuchać fragmentów bajek. Swój wkład w obchody święta miał również Samorząd Uczniowski, który ogłosił konkurs na najciekawszy strój wybranej postaci z  literatury dziecięcej. Wszyscy się świetnie bawili.

Witajcie w Śródziemiu!

„Witajcie  w Śródziemiu!”

26 października uczniowie klasy VI zostali zaproszeni do udziału w grze literackiej „Witajcie w Śródziemiu, czyli w poszukiwaniu czarodziejskiego pierścienia”. Warunkiem udziału w imprezie było przeczytanie powieści R.R. Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W piątkowy wieczór w szkole pojawiła się 15-osobowa grupa śmiałków gotowych zmierzyć się z lekturą. Zmagania konkursowe rozpoczęto tuż po dziewiętnastej. Uczestników podzielono na dwie grupy: chłopców i dziewcząt i przystąpiono do ustalenia zasad zabawy, polegającej na dotarciu do ukrytego w szkole czarodziejskiego pierścienia. Aby go odszukać, należało wykonać kilka zadań przygotowanych przez bibliotekarkę. W tym celu każda grupa otrzymała mapę szkoły, na której zaznaczono miejsca, gdzie ukryto koperty z zadaniami do wykonania. Zadaniem uczestników było odszukanie koperty, rozwiązanie zadania i przedstawienie go nauczycielowi do oceny. Za każde prawidłowe wykonanie zadanie grupa otrzymywała talizman. Zebranie co najmniej trzech gwarantowało dalszą zabawę a w konsekwencji zdobycie pierścienia. Obie grupy niezwłocznie i z dużym zaangażowaniem przystąpiły do poszukiwań. Rozwiązując kolejne zadania czytali fragmenty powieści, tworzyli portret Bilba Bagginsa, pracowali z mapą, szukali informacji w książkach popularnonaukowych, przygotowywali potrawę dla trolli, a nawet robili i wysyłali w świat papierowe samoloty. Na koniec musieli odszukać opisane w liście pomieszczenie z komputerem, za pośrednictwem poczty elektronicznej, po uprzednim odgadnięciu hasła dostępu,  odebrać komunikat od Gandalfa, a następnie dotrzeć do miejsca z czarodziejskim pierścieniem, który znajdował się w niewielkim pomieszczeniu za żelaznymi drzwiami. Po dwóch godzinach fascynującej zabawy obie grupy osiągnęły cel, ale jako pierwsi do  dającej czarodziejską moc słodkiej niespodzianki dotarli chłopcy. Zabawa przebiegała w sportowej atmosferze i dostarczyła wszystkim jej uczestnikom wielu wrażeń, którymi dzielono się podczas kolacji. Wszyscy zgodnie orzekli, że taką imprezę trzeba powtórzyć, zwłaszcza że kolejnym punktem spotkania były gry i zabawy sportowe, a cała impreza zakończyła się dopiero o 9,00 rano w sobotę. Nad organizacją i przebiegiem imprezy czuwały: Elżbieta Popławska i Edyta Tomczyk.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Jak co roku październik jest poświęcony bibliotekom szkolnym. Również w  tym roku postanowiliśmy włączyć się w obchody święta, któremu towarzyszyło hasło "Książka nas łączy". W bibliotece pojawiły się wystawki książek, w tym nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbywały się spotkania Klubu Małego Czytelnika, podczas których dzieci mogły posłuchać ciekawych utworów. Chętni uczniowie mieli okazję zaprezentowania swoich talentów plastycznych i literackich w konkursach ogłoszonych przez bibliotekę. Najmłodsi wzięli udział w konkursie plastycznym "Bajkowa zakładka do książki", natomiast starsi - w konkursie na reklamę ulubionej lektury. Ponadto, 24 października czytelnicy wzięli udział w wielkiej loterii z niespodzianką. Każdy, kto w tym dniu wypożyczył książkę, brał udział w losowaniu nagrody niespodzianki. Nic dziwnego, że biblioteka w tym dniu była często odwiedzana. 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

"Dobra książka, którą można czytać na głos,

przynosi radość dzieciom i dorosłym,

Buduje pomost między pokoleniami."

   29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Stało się okazją do  podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak: rozwijanie słownictwa i wyobraźni, kształcenie umiejętności słuchania i myślenia czy kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Wreszcie głośne czytanie dzieciom wpływa na budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem, zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny.

   Nasza biblioteka po raz pierwszy włączyła się w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Od rana w każdej klasie dorośli czytali dzieciom fragmenty wybranych książek. Mali czytelnicy poznawali przygody bohaterów ulubionych lektur, m.in. Grega  z 11 tomu „Dziennika Cwaniaczka”, Messiego z powieści Pawła Beręsewicza „Więcej niż klub”. Wspólnie z nauczycielami Dzień Głośnego Czytania celebrowały przedstawicielki Rady Rodziców, panie: Magdalena Kurzepa i Edyta Woźniak. O godz. 10,00 wszyscy uczniowie, a także  przedszkolaki, nauczyciele i przedstawiciele rodziców zebrali się na korytarzu przed biblioteką szkolną, aby wspólnie przeczytać sobie nawzajem utwór pt. „Nikt tak ładnie czasu nie kradnie”. Wypadło znakomicie. Wszystkie dzieci otrzymały ufundowane przez bibliotekarkę słodkie upominki. Dzień Głośnego Czytania  zainaugurował w naszej szkole nowy rok czytelniczy.  

Biblioteka w nowej siedzibie

Od września nasza biblioteka zmieniła swoją siedzibę i obecnie mieści się na piętrze. Zanim jednak pojawili się w niej pierwsi czytelnicy, w okresie wakacji przeprowadzono remont, wymieniono drzwi, podłogi, pomalowano ściany. Pojawiły się również nowe, piękne meble. Obecnie biblioteka dysponuje dwoma pomieszczeniami, z wolnym dostępem do półek. 29 września odbyła się uroczystość otwarcia nowego lokalu i inauguracji roku czytelniczego. W tej niecodzinnej uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele rodziców oraz przedszkolaki. Po uroczystym przecięciu wstegi wszyscy z zainteresowaniem zwiedzali "nową" bibliotekę. 

Podręczniki i ćwiczenia rozdane

  Ostatnie dni sierpnia oraz cały wrzesień w bibliotece upłynął  pod znakiem przyjmowania,  ewidencji i wypożyczania uczniom podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Jako pierwsi swoje podręczniki odebrali uczniowie klas: drugiej, trzeciej i piątej, którzy korzystali z podręczników zakupionych w poprzednich latach szkolnych. Nieco dłużej na wszystkie podręczniki i ćwiczenia musieli poczekać uczniowie z klasy pierwszej, czwartej, szóstej i siódmej. W sierpniu i wrześniu opracowano a następnie wypożyczono  800 podręczników i kilkaset zeszytów ćwiczeń.

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.