Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 16 Lipca 2019  |  imieniny: Ruty, Marii

Menu strony

Banery

Treść strony

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3-MAJA

Kto ojczyźnie swej służy sam sobie służy

W Szkole Podstawowej im . mjr J. Wiśniewskiego j w Lutkówce  w dniu 4 maja 2017 roku odbyły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz obchody dnia flagi. W tym dniu uczniowie klasy IV przygotowali apel poświęcony 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trakcie apelu czwartoklasiści recytując utwory literackie, przedstawiając wiedzę historyczną wprowadzili słuchaczy w atmosferę XVIII wieku i  radości z powodu uchwalenia konstytucji, która zmieniała Rzeczpospolitą szlachecką. Rzeczpospolita stawała się w monarchią konstytucyjną. Niestety skutki przemian były katastrofalne dla naszego kraju. Silni sąsiedzi z niektórymi magnatami doprowadzili do upadku państwa. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Uzupełnieniem apelu była historyczna prezentacja multimedialna i utwory muzyczne tj. „Mazurek Trzeciego Maja”, „Nadzieja”, „Żeby Polska była Polską” czy „Jest taki kraj”. W dalszej części uroczystości dyrektor szkoły p. Grzegorz Olczak przeprowadził quiz dotyczący wiedzy  na temat patriotycznych, majowych świąt. Uczniowie wykazali się duża wiedzą  i odpowiedzieli na wszystkie pytania dotyczące przeszłości i bieżących wydarzeń.    Reżyserią i  organizacją apelu zajęła się p. M. Gołuch.

Pokolenia żałobami czarne - KATYŃ

13 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. mjr J. Wiśniewskiego  odbył się apel upamiętniający zbrodnię katyńską. Hasłem przewodnim spotkania były słowa :       ,,Pokolenia żałobami czarne” Wydarzenia, które miały miejsce w Katyniu okryto milczeniem, zasypano kłamstwem, a ostatecznie nie wyjaśniono, gdyż rosyjska prokuratura umorzyła prowadzone przez 14 lat śledztwo.
11 marca 2005 r. ogłosiła całemu światu, iż zbrodnia w Katyniu to nie ludobójstwo. Gleba w Katyniu, Charkowie i Miednoje użyźniona została krwią żołnierzy polskich, ale winnych brak. Polacy nie mogą jednak zapomnieć o ofiarach przemocy i w tym celu co roku przypominamy o tej zbrodni. W apelu  wykorzystano utwory literackie(K. Wierzyńskiego, K. Iłłakowiczówny, F. Konarskiego, Z. Herberta, W. Chmielewskiego) i muzyczne (Biały Krzyż, Requiem Ich Troje , Ave Maria Jasnogórska, „Marsz żałobny” Chopina, Golgota katyńska – Betlejem, Ostatni list, Pieśń Ostaszkowa, Miłość cierpliwa ) ) opiewające wydarzenia sprzed wielu lat a następnie oddano cześć wszystkim pomordowanym na wschodzie. Informacje historyczne wzbogacono przytoczeniem relacji polskich żołnierzy, będących w sowieckich więzieniach i transportach oraz prezentacją multimedialną, zawierającą widzę historyczną na temat wydarzeń katyńskich. Inscenizacje zakończono  Apel został przygotowany przez uczniów klasy V oraz ich wychowawczynię M. Gołuch

Święto patrona

Dnia 30 listopada 2016 roku Szkoła Podstawowa w Lutkówce po raz pierwszy w swojej historii obchodziła Święto swojego Patrona majora Józefa Wiśniewskiego.
więcej

Bezpieczni na drodze

Dnia 26 października w Szkole Podstawowej w Lutkówce odbyło się spotkanie pod hasłem „Bezpieczni na drodze”. Gościliśmy u nas przedstawicieli Policji z Radomia, Żyrardowa oraz Mszczonowa. W spotkaniu tym brały udział dzieci wraz ze swymi rodzicami.
więcej

Nadanie imienia

W dniu 24 września społeczność Szkoły Podstawowej w Lutkówce przeżywała swoje wielkie chwile. Szkole zostało nadane imię byłego właściciela dóbr w Nosach Poniatkach, żołnierza, uczestnika wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego – majora Józefa Wiśniewskiego. Uroczystości nadania imienia zostały połączone z poświęceniem i wręczeniem szkolnego sztandaru, a także poświęceniem odrestaurowanej mogiły majora Wiśniewskiego, jaka znajduje się w przykościelnej skarpie lutkówieckiego kościoła.
więcej

Sportowe miesiące w szkole w Lutkówce

Miesiąc wrzesień był niezwykle bogaty w sukcesy sportowe uczniów Szkoły Podstawowej w Lutkówce. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kilku imprezach sportowych rangi gminnej, powiatowej i międzypowiatowej. Pierwszymi zawodami były Mistrzostwa Gminy Mszczonów w lekkiej atletyce w Osuchowie.

więcej

Ślubowanie Uczniów Klasy I

Dzień 13 października 2016 roku w Szkole Podstawowej im. mjr Józefa Wiśniewskiego w Lutówce był bardzo ważnym, wyjątkowym i świątecznym dniem dla uczniów klasy pierwszej. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej im. mjr Józefa Wiśniewskiego w Lutówce.
więcej

Pasowanie Na Przedszkolaka

W Szkole Podstawowej w Lutkówce im. mjr Józefa Wiśniewskiego w dniu 13 października odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Na kilka dni przed uroczystością zostali zaproszeni rodzice oraz pan dyrektor . Z tej okazji maluchy przygotowały program artystyczny pod opieką Moniki Szymanowskiej i Agnieszki Zgórzak.
więcej

Dzień Papieski

W październiku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. Przebiegał on pod hasłem „Bądźmy świadkami miłosierdzia” i nawiązywał do obchodzonego w Kościele Nadzwyczajnego Świętego Roku Miłosierdzia.
więcej
-

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.