Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 27 Maja 2019  |  imieniny: Jana, Magdaleny

Menu strony

Banery

Treść strony

Farma Iluzji

    Czy wiecie, co to jest latająca chata tajemnic, zakręcony domek, pokój Amesa czy lewitujący kran? Jak zwyciężyć w laserowej misji? Jak przejść przez labirynt luster? I czy możliwa jest głowa na talerzu?
    W dniu 10 czerwca 2016 r. uczniowie klas I, II i III Szkoły podstawowej w Bobrowcach wyruszyli na wycieczkę do „Farmy Iluzji” w Mościskach. Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” wybudowany został we wsi Mościska, koło Woli Życkiej, na przepięknej, kilkuhektarowej działce o urozmaiconej rzeźbie terenu, otoczonej z trzech stron gęstymi lasami. Na wycieczce nasi uczniowie mogli korzystać z wielu niesamowitych atrakcji dla dzieci i dorosłych z nutą edukacji podaną w bardzo przyjaznej formie. Aktywnie bawili się i wypoczywali. Spotkali smoka Lodusia i uczestniczyli we wspólnym ognisku. Rysowali i zadawali pytania. Byli zachwyceni wyjątkową, luźną atmosferą, która sprawiła, że dzieci wychodząc pytały "kiedy wrócimy".
     Wszyscy doskonale się bawiliśmy!!! To był dzień pełen radości i śmiechu. Zachęcamy do oglądania zdjęć z naszej wyprawy. Tylko czy są prawdziwe?...

autor: Angelika Woźniak

Dzień Dziecka

W tym roku Dzień Dziecka w naszej szkole spędziliśmy na świeżym powietrzu. Przynieśliśmy swoje zabawki i przybory sportowe aby na pikniku bawić się nimi z przyjaciółmi. Największą atrakcją były jednak dmuchane zjeżdżalnie. Po intensywnym wysiłku ze smakiem zajadaliśmy pieczone w ognisku kiełbaski. Tego dnia nikt nie chciał wracać do domu. Uśmiechy nie znikały z twarzy uczniów. Dzień Dziecka możliwy był do realizacji w tak szerokim zakresie dzięki Radzie Rodziców za co należą się ogromne słowa uznania, podziękowania i wielkie ukłony. Dziękujemy!

Przedszkolaki obchodziły swoje święto podwójnie, gdyż już 2 czerwca udały się na obchody Dnia Dziecka do Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Tam po obejrzeniu bajki o przygodach dzielnego Sawy bawiły się na dyskotece i przy konkursach tanecznych i sprawnościowych. Czekał tez na nich słodki poczęstunek. Na koniec otrzymały uroczą maskotkę kangurka. Atrakcje te jednak nie zmęczyły naszych maluchów i z przyjemnością udaliśmy się jeszcze na jeden z mszczonowskich placów zabaw.

autor: Teresa Liszewska

Nagroda DSM

Sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Bobrowcach

         W kwietniu bieżącego roku uczniowie klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Bobrowcach wzięli udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez mszczonowski oddział firmy DSM Nutritional Products  i zatytułowanym Stwórz! – Przetwórz!. Celem konkursu było nadanie formy użytkowej wybranym śmieciom i opisanie swoich działań lub nakręcenie o nich filmu.
         W tym celu nasi uczniowie przynieśli do szkoły wiele różnych odpadków i pod kierunkiem wychowawczyń – Angeliki Woźniak, Hanny Żukowskiej oraz Grażyny Frelik, rozpoczęli swoje działania. Najpierw dzieci podzieliły się na zespoły, dokonały przeglądu przyniesionych skarbów i zaplanowały swoją pracę. W sumie utworzyło się sześć zespołów. Zadziałały wyobraźnia i ogromna pomysłowość najmłodszych. Powstały stoliki nocne zbudowane z butelek typu pet, pudełek, tkanin
i folii aluminiowej. Na stolikach pojawiły się piękne lampki nocne, wykonane z butelek oraz wacików i pudełeczka na kosmetyki. Z starych ubrań dzieci wykonały nowe spodnie, sukienki, bluzki i szalik. Z nakrętek do butelek powstała mapa Polski oraz biżuteria: bransoletki, korale i pierścionki.  Z żarówek, drutów i kolorowych taśm została wykonana pszczoła, a z worków foliowych - letnia sukienka. Zabawa była przednia. Dzieci świetnie współpracowały i tworzyły. Dały upust pomysłowości. Na zakończenie urządziliśmy wystawę prac.
        Należy wspomnieć, że podczas pracy został nakręcony film, który następie wysłano do organizatora konkursu. Radość była ogromna, gdy otrzymaliśmy wiadomość o zajęciu pierwszego miejsca oraz nagrodę – bon na 1000 zł. Bardzo dziękujemy!

autor: Angelika Woźniak

Dzień Rodziny

Rodzina jest w życiu oparciem,

czymś co chroni, co daje siłę.

Sophia Loren

         W dniu 24 maja 2016 roku odbył się w Szkole Podstawowej w Bobrowcach bardzo uroczysty Dzień Rodziny. Do tego święta uczniowie naszej szkoły przygotowywali się z wielkim zapałem.
       Dzieci zaangażowały się w zaaranżowanie zaproszeń, odpowiedniego wystroju klas oraz korytarza szkoły. Wykonały piękne wyklejanki i wydzieranki obrazujące rodzinę oraz serca. Z pomocą wychowawczyń pojawiły się upominki dla rodziców
w postaci ozdobnych laurek, kwiatów i medali. Dzień wcześniej zorganizowano ustawienie stołów oraz sceny.
       O godzinie dziesiątej rozpoczęły się uroczystości. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z Bajkowego Zakątka. Pod okiem wychowawczyni – pani Teresy Liszewskiej, wyrecytowały wiersze, śpiewały po polski i po angielsku, zainscenizowały mini sztukę na podstawie wiersza Na straganie. Maluchy wywołały uśmiech na twarzach rodziców, były niezwykle dzielne i odważne. Kolejne występy odbyły się za sprawą uczniów klas I, II i III przygotowanych pod kierunkiem wychowawczyń – pań: Grażyny Frelik, Hanny Żukowskiej oraz Angeliki Woźniak. Na scenie pojawiły się mini scenki, przemówienia, tańce, pokazy oraz serdeczne życzenia. Nostalgię i łezkę w oku wywołały wzruszające wykonania piosenek o rodzinie. Na zakończenie dzieci zagrały i odśpiewały Sto lat. Niespodziankę przygotowała również szkolna grupa taneczna Jazz, wykonując dwa układy taneczne. Wreszcie wręczono ukochanym rodzicom prezenty i zaproszono na przygotowany przez nauczycieli i pracowników naszej szkoły poczęstunek.
      I tak upłynął dzień wśród uśmiechów, rozmów i wspólnych wzruszeń.

autor: Angelika Woźniak

Zajęcia DSM

      W dniu 11 maja 2016 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Bobrowcah zostały przeprowadzone przez przedstawicielki firmy DSM Nutritional Products Sp.z o.o. zajęcia zatytułowane: JEM ZDROWO. Cele zajęć były następujące:

  1. Zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
  2. Zapoznanie dzieci z grupami produktów ważnymi w ich diecie.
  3. Zapoznanie dzieci z rolą drugiego śniadania.

     Pożywienie zawiera ważne dla zdrowia składniki - białko, węglowodany, tłuszcze, substancje mineralne, witaminy. Należy pamiętać, aby żadnego z tych składników nie zabrakło w pożywieniu. Żywność powinna być nieszkodliwa dla zdrowia, urozmaicona, różnorodna, kolorowa. Im lepiej się odżywiamy tym jesteśmy zdrowsi, mamy więcej siły, lepiej się uczymy i wykonujemy codzienne obowiązki. Nie zawsze jednak to, co lubimy najbardziej, jest najlepsze dla organizmu.
     Podczas zajęć omówiono produkty, które koniecznie powinny znaleźć się w codziennej diecie oraz zasady, jakie powinniśmy stosować na co dzień. W piramidzie zdrowego żywienia na dole znajdują się produkty, które powinno się jeść codziennie. Wyżej znajdują się produkty, które należy jadać w mniejszych ilościach. Podstawa, podobnie jak to było w piramidach egipskich, decyduje o tym, czy budowla będzie trwała. Ta budowla to nasze zdrowie. Codzienny ruch korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz mocny szkielet i właściwą sylwetkę. Dzięki temu organizm będzie lepiej funkcjonował, unikniemy otyłości i zmniejszamy ryzyko wystąpienia wielu chorób. Warzywa i owoce to najładniejsze produkty w naszej diecie. Dlaczego - są najbardziej kolorowe, dzięki czemu dostarczają cennych składników i bardzo potrzebnych witamin, pełniących rolę regulującą (dobry wzrok, mocne zęby, zdrowa skóra, dobra pamięć itp.). Owoce i soki owocowe, oprócz wartościowych witamin i błonnika, zawierają duże ilości cukrów prostych, których spożycie powinno być ograniczane. Dlatego też należy spożywać więcej warzyw niż owoców. Wśród soków, należy wybierać raczej warzywne lub owocowo-warzywne. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawę codziennego jadłospisu. Ciemne pieczywo jest znacznie zdrowsze niż białe bułki - produkty zbożowe zwłaszcza pełnoziarniste - zawierają  więcej witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego. Białe pieczywo zawiera starannie oczyszczone ziarno, które jest niepełnowartościowe, bo pozbawione w czasie przetwarzania cennych składników. Oprócz pieczywa pełnoziarnistego (ciemnego-razowego, typu graham), poleca się także ryż pełnoziarnisty nie łuskany (brązowy) oraz kasze, makaron razowy. Mleko i jego przetwory, są najważniejszym źródłem wapnia w diecie, który jest niezbędny do budowy zdrowych kości i zębów. Żaden produkt spożywczy nie zawiera tak dużo, jak mleko i jego produkty, dobrze przyswajalnego wapnia. Mleko zawiera również  witaminy A, D i B2  i  jest źródłem białka, o najwyższej jakości.  Powinniśmy spożywać codziennie co najmniej 2 szklanki mleka. Można je częściowo zastąpić jogurtem, kefirem, maślanką czy serami twarogowymi, podpuszczkowymi żółtymi czy pleśniowymi.
     Produkty białkowe to grupa znajduje się prawie na szczycie piramidy, czyli mięso i wędliny, które powinniśmy jeść raczej rzadko. Należy ograniczyć spożycie mięsa zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych. Jedzmy drób, ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Produkty mięsne, ryby, jaja są  w diecie źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B w diecie. Nasiona roślin strączkowych również są źródłem wartościowego białka i wielu cennych składników mineralnych i witamin, dlatego też są włączone do grupy produktów  mięsnych. Na samym szczycie piramidy znajdują się tłuszcze, które powinny stanowić co najwyżej dodatek do potraw. Najlepiej, jeśli te tłuszcze to oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy – oraz niewielkie ilości masła, którym smarujemy kanapki. Oleje i oliwa to są „dobre” tłuszcze, których spożywanie służy zdrowiu. Oleje najlepiej jadać na surowo. Mogą być np. dodatkiem do surówek z warzyw (zwłaszcza oliwa), dzięki czemu witaminy są przyswajalne: A, D, E, K. Tłuszcze roślinne i cenne składniki w nich zawarte występują również w orzechach, migdałach, pestkach z dyni, słonecznika.
    Słodycze nie znalazły się w piramidzie, gdyż są niezdrowe, cukier nie dostarcza żadnych witamin i składników mineralnych, a jego nadmiar prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej.
     Należy pić co najmniej 1,5 litra dziennie. W przypadku dni o intensywniejszym wysiłku fizycznym jak zajęcia w-fu czy inne zajęcia sportowe, podaż płynów powinna być znacznie większa.
     Zioła są doskonałym zamiennikiem soli. Ograniczać należy również spożywanie słonych przekąsek (chipsy, słone paluszki itp.)
      Proces nauki wymaga od organizmu dużego nakładu energii, której należy dostarczać regularnie. Powinien być to jednak posiłek w pełni wartościowy i dostarczać dziecku wszystkie składniki odżywcze. Wpływa bowiem na lepszą koncentrację, lepsze wyniki w nauce, rozwój intelektualny, sprawność fizyczną i dobre samopoczucie. Uczniowie, którzy nie spożywają drugiego śniadania częściej skarżą się na bóle głowy, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami.
       Za zakończenie zajęć uczniowie naszej szkoły otrzymali pojemniki na drugie śniadanie. Bardzo dziękujemy!

                                                                          

autor: Angelika Woźniak

Dzień Ziemi

     Dnia 29 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Bobrowcach odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Przedstawiciele klasy II i III pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego – Bożeny Bochenek przygotowali przedstawienie proekologiczne dla pozostałych uczniów i nauczycieli. Miało ono na celu zwrócenie uwagi na problemy współczesnej ekologii. Poprzez nieprzemyślaną działalność człowieka ubożeje nasze środowisko przyrodnicze, stale rosną stosy odpadów, które zagrażają także samemu człowiekowi. Po krótkich edukacyjnych skeczach i piosenkach o naszej planecie odbył się mini konkurs wiedzy ekologicznej dla wszystkich uczniów. Zgodnie z założeniami dzieci zostały uwrażliwione na problemy przyrody i wdrożone do jej ochrony.

autor: Bożena Bochenek

Podziękowanie

autor: Grażyna Frelik

Wielkanoc

     W dn. 23 marca 2016r. w Szkole Podstawowej w Bobrowcach odbyła się uroczystość poświęcona najstarszym i najważniejszym świętom chrześcijańskim jakim jest Wielkanoc.
    W pierwszej części uroczystości uczniowie kl. III pod kierunkiem pani Hanny Żukowskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. ,,Przez krzyż do chwały”, który upamiętnił śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
     W drugiej części uczniowie kl. II poprzez wiersze, piosenki i scenki tematyczne przybliżyli wszystkim piękne zwyczaje związane z tymi najważniejszymi świętami w roku. Barwne dekoracje korytarza, stół wielkanocny przystrojony pisankami, kurczakami, bukszpanem i innymi symbolami wielkanocnymi dodawał kolorytu i wprowadzał w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
     Na zakończenie spotkania pani dyr. Grażyna Frelik podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, złożyła całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze świąteczne życzenia i wszyscy symbolicznie podzielili się jajkiem.

autor: Hanna Żukowska

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej w Bobrowcach.

Pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa świętując ten dzień. Na początku obejrzeliśmy występ przygotowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego, później wysłuchaliśmy występów klasy I. Tego dnia każdy z uczniów posiadał w swym ubiorze coś zielonego.

„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy wiosnę przywitamy! - z tymi słowami i Marzanną dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bobrowcach wyruszyły na ulice swej uroczej miejscowości, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy z wielką niecierpliwością, a mianowicie wiosnę. Barwny korowód przedszkolaków i uczniów z klas I-III z kolorowymi balonami i gwizdkami, śpiewających wiosenne piosenki okrążył wieś, by powrócić na plac szkolny gdzie w blasku słońca oddali się zabawom i grom na świeżym powietrzu.  Aby tradycji stało się zadość, symbol zimy - słomianą kukłę Marzannę wszystkie grupy  uroczyście pożegnały. A wszystkiemu przyglądały się przelatujące żurawie…

autor: Teresa Liszewska

Wycieczka do Warszawy

       W dniu 9 marca 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowcach wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Spod szkoły wyjechaliśmy około godziny ósmej.
     Pierwszym punktem naszej podróży było Lotnisko Chopina. Z tarasu widokowego dzieci podziwiały lądujące oraz odlatujące samoloty. Następnie pojechaliśmy do Manufaktury Cukierków. Tam dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób powstają małe słodkie arcydzieła. Na oczach widowni tworzono karmelki od momentu wylania cukru na stół po złożenie cukierka i jego uformowanie. Poza tym dzieci miały okazję uczestniczyć w produkcji lizaków na ciepło. Otrzymały słodkie upominki i nagrody za udzielanie odpowiedzi do pytań konkursowych. Z lizakami i cukierkami udaliśmy się na Stadion Narodowy. Naszym celem była słynna Wystawa Lego. Tam dzieci oglądały między innymi największy samolot Air Force zbudowany z miliona klocków i wielką figurę Roberta Lewandowskiego. Oprócz eksponatów stałych nie brakowało atrakcji interaktywnych. Do budowy tej wystawy wykorzystano piętnaście tirów klocków. Stworzono w sumie 100 makiet obrazujących słynne budowle, wydarzenia historyczne, roboty, mapy, instrumenty muzyczne, postaci bajkowe i  filmowe. W strefie Fun Park dzieci mogły bawić się klockami, zjeżdżalniami, budować, pisać i malować. Poza budowaniem z klocków najmłodsi oglądali również filmy edukacyjne.
       Na zakończenie naszego pobytu na Narodowym postanowiliśmy zwiedzić słynną płytę stadionową i po wspólnym obiedzie wróciliśmy do Bobrowiec. Kto wie, ilu konstruktorów wyrośnie z naszych pociech?

autor: Angelika Woźniak

Walentynki

Kocha się za nic.

Nie istnieje żaden powód do miłości.

Paulo Coelho

         W dniu 15.02.2016 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bobrowcach świętowali walentynki. Z tej okazji dzieci brały udział w konkursach oraz zabawie walentynkowej, ale nie tylko... Kilka dni przed obchodami walentynek w szkole zaczęła działać poczta walentynkowa, uczniowie tworzyli karty walentynkowe. Można było wyrazić swoją sympatię w stosunku do kilku ulubionych osób zarówno z klasy, ze szkoły, jak również z grona pedagogicznego i dyrekcji. Przed rozpoczęciem zabawy uczniowie poznali historię walentynek oraz dowiedzieli się w jaki sposób obchodzi się je w innych krajach.
        Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowcach w ramach konkursów i zabaw walentynkowych mogli między innymi: jeść cytrynę na czas, spożywać kisiel bez użycia rąk, brać udział w konkursach zręcznościowych oraz wykonać mumię z papieru toaletowego.

autor: Angelika Woźniak

Dzień Babci i Dziadka

                                                Moja Babcia i Mój Dziadek

                                                To najlepsi są Dziadkowie ……

Dnia 21 stycznia 2016 r. od rana w Szkole Podstawowej w Bobrowcach panowała świąteczna atmosfera, bowiem w tym dniu do szkoły zawitali wspaniali goście  - Babcie i Dziadkowie. Babcia i Dziadek to najważniejsze osoby w naszym życiu. To oni opiekują się dziećmi kiedy rodzice są w pracy. Przygotowania do uroczystości trwały już od dłuższego czasu. Wykonano tematyczne dekoracje korytarza i sal lekcyjnych.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Frelik, która bardzo gorąco i serdecznie powitała licznie przybyłych gości. Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pod kierunkiem pań: Agnieszki Kwiatkowskiej, Ewy Baumel, Eweliny Olesińskiej. Kolejnym punktem uroczystości były życzenia, wiersze, piosenki, tańce i scenki tematyczne ( w których dzieci wcielały się w rolę Babci i Dziadka ). Ten wspaniały program artystyczny przygotowany był pod kierunkiem wychowawczyń klas: Teresy Liszewskiej, Angeliki Woźniak, Hanny Żukowskiej i Grażyny Frelik. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują wnuczęta. Widać było, że są bardzo dumni ze swoich wnucząt i gromkimi brawami podziękowali za występy. W kolejnej części uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani własnoręcznie zrobionymi upominkami oraz zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci cieszyły się, że mogły w tak odświętny sposób wyrazić swoją miłość i szacunek dla Babć i Dziadków. Gorące podziękowania należą się Rodzicom, którzy dowieźli honorowych gości na uroczystość i okazali pomoc w przygotowaniach.

autor: Hanna Żukowska

Żywa lekcja historii

       Dnia 18 stycznia 2016 r. o godz. 8.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowcach brali udział w żywej lekcji historii pt. "Życie i kultura w średniowieczu". Pokaz przygotowała grupa artystyczna "Rekonstrukto". Prowadzący w bardzo ciekawy sposób przypomnieli obyczaje i kulturę epoki, stroje oraz demonstrowali uzbrojenie. Wymieniali również najważniejsze bitwy tego okresu  i  rycerzy, którzy do dnia dzisiejszego znani są na całym świecie.
        Największą atrakcją okazał się pokaz narzędzi tortur wykorzystywanych w średniowieczu. Uczniowie mieli możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami, m. in. byli zakuwani w dyby i mogli walczyć na miecze z prowadzącymi.
        Występ bardzo się podobał i wszyscy z zainteresowaniem słuchali i oglądali pokaz do samego końca.

autor: Angelika Woźniak

Wigilia szkolna

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

Boże Narodzenie to wspaniały, symboliczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych. W tych dniach gasną waśnie i spory, zapominamy o troskach i zmartwieniach. Te dni również w szkole mają wyjątkowy wymiar. Społeczność Szkoły Podstawowej w Bobrowcach co roku organizuje wspólną wigilię połączoną z jasełkami i kolędowaniem. W uroczystość są zaangażowani uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pozostały personel naszej placówki. W dniu 22 grudnia świątecznej atmosfery nie był w stanie zakłócić nawet brak śniegu i mrozu, a nawet elektryczności. W klasach migotały światełka na choinkach, a na ścianach widniały przepiękne prace naszych uczniów oraz uczniów szkół ościennych zgromadzone w ramach konkursów: „Mikołaj na święta” oraz „Najpiękniejsza bombka choinkowa”. Wreszcie zebrali się zaproszeni goście i rozpoczęliśmy wspólne świętowanie. Gości przywitała pani dyrektor Grażyna Frelik. Wśród gości była przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Wasilewska. Młodzi artyści, pod okiem pań: Ewy Baumel, Agnieszki Kwiatkowskiej i Eweliny Olesińskiej, zachwycili społeczność szkolną swoimi umiejętnościami aktorskimi i pięknymi strojami, przedstawiając jasełka zatytułowane „Do szopy wszyscy”. Wszyscy widzowie byli głęboko wzruszeni. Ważnym akcentem spotkania było odśpiewanie przez uczniów klasy trzeciej kolędy w języku angielskim pod okiem pani Bożeny Bochenek. Po jasełkach zostały też podsumowane świąteczne konkursy: szkolny konkurs ,,Święty Mikołaj przyjacielem dzieci” oraz międzyszkolny konkurs ,,Najpiękniejsza bomba”. Kolejnym elementem święta było przekazanie przez Związek Harcerstwa Polskiego Betlejemskiego Światła Pokoju na ręce przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Po części artystycznej i ciepłych życzeniach dzieliliśmy się opłatkiem, a przy wigilijnym stole poświęciliśmy czas na dyskusje. Były to chwile pełne magii, uroku i radości. Szkoda, że następna wigilia dopiero za cały rok.

autor: Angelika Woźniak

11 listopada

„Nasza niepodległa”

W dniu 10 listopada 2015r. w przeddzień 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  w  Szkole Podstawowej w Bobrowcach odbyła się uroczysta akademia.

Uczniowie z klasy III pod kierunkiem wychowawczyni p. G. Frelik zaprezentowali niezwykły program artystyczny.

Młodzi artyści zaśpiewali piękne patriotyczne pieśni:, takie jak: „Wojenko, wojenko”, My, pierwsza brygada”, „Rota” i recytowali  piękne wiersze o Polsce, i miłości do Ojczyzny.

W programie znalazła się  też symboliczna scenka przedstawiająca niewolę Polski  i jej wyzwalanie przez żołnierzy polskich.

W rolę” Polski” wcieliła się uczennica klasy III, a jej wyzwoliciele to chłopcy w hełmach i z karabinami  żołnierzy polskich z tego okresu . Były to rekwizyty  wypożyczone z Izby Pamięci  Ziemi Mszczonowskiej,  za co serdecznie dziękujemy.

Dodawało to całej uroczystości niezwykłej powagi i wyrazistości.

Wśród uczniów te wojskowe rekwizyty wzbudziły niezwykłe zainteresowanie.

Uczniowie swój występ zakończyli odśpiewaniem hymnu polskiego „Jeszcze Polska nie zginęła”.

 Tę niezwykłą lekcję patriotyzmu wzbogacili jeszcze  uczniowie klasy II, śpiewając pieśń „Przybyli  ułani pod okienko”.

Występy dzieci, dekoracja szkoły i wygląd uczniów w tym dniu napawały  dumą nasze serca, że jesteśmy Polakami  i mamy tak bogatą historię.

autor: Grażyna Frelik

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to czas podziękowań, gratulacji i życzeń.
    13 października 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowcach wyrazili swoją wdzięczność pedagogom i pracownikom szkoły za wszystko, z czego zbudowana jest szkolna rzeczywistość.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci z punktu przedszkolnego,, Bajkowy Zakątek” pod kierunkiem wychowawczyni pani Teresy Liszewskiej. Następnie uczniowie klasy II – III pod kierunkiem pani Hanny Żukowskiej wyraziły wiele ciepłych słów w wierszach i piosenkach. Dość dużym zainteresowaniem cieszyły się scenki tematyczne dotyczące życia szkoły. Wszystkie scenki podszyte były humorem i wywoływały uśmiech, chwilę zastanowienia oraz podziw dla młodych aktorów. W kolejnej części uroczystości klasa I pod kierunkiem pani Angeliki Woźniak przygotowała humorystyczne scenki wraz z piosenkami. Należy wspomnieć, iż dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje role. Niezwykle miłym akcentem był występ uczennic z klasy II i III w układach tanecznych.
    Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Grażyna Frelik, która wyraziła wdzięczność nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły za pracę, zaangażowanie i dobrą współpracę.
   Na zakończenie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Wasilewska, która złożyła serdeczne życzenia i podziękowania Pani Dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły życząc wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy .

autor: Hanna Żukowska

Szkolny Konkurs Piosenki

Muzyka, cokolwiek by mówić,
nie jest językiem zrozumiałym ogólnie;
konieczny jest łuk słowa,
by strzała dźwięku
mogła wniknąć do wszystkich serc.
Romain Rolland

Szkolny Konkurs Piosenki – Bobrowce 2015

     W dniu 12 października 2015 roku odbył się w Szkole Podstawowej Szkolny Konkurs Piosenki – Bobrowce 2015. Celem konkursu było propagowanie wśród najmłodszych zamiłowania do muzyki oraz kształtowanie umiejętności autoprezentacji.
      Konkurs rozpoczął się o godzinie dziesiątej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I, II oraz III. W przygotowaniach do występów pomagały dzieciom ich wychowawczynie: Grażyna Frelik, Hanna Żukowska, Angelika Woźniak. Klasę pierwszą reprezentowali: Michał Olborski, Błażej Drzewek, Maja Dębowska, Zuzanna Dębska, Karolina Czarnecka, Wójcik Patrycja.
Reprezentantami klasy drugiej byli: Kaźmierczak Mateusz, Laura Wasilewska, Sara Wasilewska, Kinga Witkowska.
Przedstawicielstwo klasy trzeciej było następujące: Julia Rzepecka, Julia Smulska, Klaudia Kowalska, Patrycja Jankowska, Emilka Jankowska, Paulina Siedlecka. Wszystkie dzieci zaprezentowały się bardzo ładnie. W przygotowania i sam występ włożyły bardzo dużo pracy. Po burzliwych obradach jury, w osobach wychowawczyń klas, wybrało zwycięzców, a mianowicie:
dwa pierwsze miejsca dla:

  • Laury i Sary Wasilewskich ( występujących w zespole) z piosenką "W deszczowym rytmie",
  • Julii Rzepeckiej z piosenką "Słoneczna wycinanka".

    Spośród uczestników konkursu wyróżniono następujących uczniów: Michał Olborski, Maja Dębowska, Mateusz Kaźmierczak.
    Laura i Sara Wasilewskie oraz Julia Rzepecka reprezentowały szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszczonowie, podczas którego Laura i Sara otrzymały wyróżnienie. 

 

autor: Angelika Woźniak

Przedstawienie ,,Kocmołuszek"

W dniu 7 października 2015 r. dzieci Szkoły Podstawowej w Bobrowcach uczestniczyły w przedstawieniu  pt.,, Kocmołuszek’’. Tematem spektaklu było zapoznanie ze sposobami dbania o swoje zdrowie oraz higienę osobistą. Dzieci nie tylko oglądały, ale także czynnie uczestniczyły w humorystycznym przedstawieniu. Bawiąc jednocześnie uczyły się tego, jak ważnym jest dla zdrowia bycie czystym i schludnym. Główne postacie tej bajki to: Książę i Księżna  Brudasowie, syn – Kocmołuszek, Brud – Czarodziej, Anemia, Próchnica, Królewna Śnieżka. Celem bajki było promowanie zdrowego odżywania się oraz higieny własnej. Akcja rozgrywała się w bajkowej scenerii na zamku Księcia Brudasa. Na uwagę zasługiwały bogate treści dydaktyczne, wartka akcja, dialogi pełne humoru, piękne dekoracje, oryginalne kukiełki, profesjonalna oprawa muzyczna oraz gra lalek przeplatana narracją na żywo. Wszystkie dzieci bardzo uważnie słuchały mądrych rad i ochoczo odpowiadały na pytania. Po występie aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat przedstawienia, zachęcali do jedzenia owoców i warzyw oraz dbania o higienę. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

autor: Hanna Żukowska

Wycieczka do Biblioteki

6 października 2015 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego „Bajkowy zakątek” wybrały się ze swoją wychowawczynią panią Teresą Liszewską w  niezwykłą podróż do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie. Ciepło przyjęte przez pracowników biblioteki, rozpoczęli wizytę  od zwiedzania placówki, a szczególnie kącika dla dzieci, z którego właśnie oni mogą wypożyczać książki. Uczestnicy dowiedzieli się o funkcjach i zadaniach biblioteki, budowie i szacie graficznej książki, jej ustawieniu na półkach oraz formach udostępniania. Dzieci dowiedziały się również jakie warunki należy spełnić, aby móc wypożyczać książki. Z zaciekawieniem słuchały bajki „Pan Tygrys dziczeje” Petera Browna i zapewnień, że z książką można przeżyć niejedną wspaniałą przygodę. Otrzymały ponadto własnego tygrysa, któremu samodzielnie dorysowywały paski. Na zakończenie spotkania uczestnicy podziękowali za miłe przyjęcie. Obiecali, że wrócą do biblioteki z rodzicami i staną się jej czytelnikami.
Kolejnym punktem podróży była sala zabaw „Ale bajka” w Tartak Brzózki koło Radziejowic. Po dwóch godzinach nasze maluchy z żalem opuszczały to wspaniałe miejsce wspólnychuciech. Już nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki!

autor: Teresa Liszewska

Sprzątanie świata

W dniu 18 września 2015r w Szkole Podstawowej w Bobrowcach ruszyła tradycyjnie kolejna akcja Sprzątania Świata. Tego dnia wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci zabrali się do porządkowania okolicznych ulic w pobliżu szkoły. Celem tych działań było  promowanie dbania o środowisko, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W ramach tej akcji zwracana była uwaga na rolę jaką każdy z nas może odegrać w porządkowaniu najbliższej okolicy. Coroczna akcja pomaga w kształtowaniu postaw ekologicznych, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia. Myślę, że wszystkim nie jest obojętny los i wygląd naszego otoczenia. Data sprzątania jest wyznaczona na wrzesień, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Jest to swego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrył śmieci. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że wyrzucanie nawet pojedynczych   odpadów przyczynia się do zanieczyszczeń naszego środowiska.

autor: Hanna Żukowska

Próbna ewakuacja

Priorytetem w każdej szkole jest bezpieczeństwo uczniów. Co roku odbywają się w szkołach próbne ewakuacje w celu kształtowania właściwego nawyku zachowania w czasie opuszczania budynku szkoły w sytuacji zagrożenia. W Szkole Podstawowej w Bobrowcach także taka ewakuacja się odbyła. O godzinie 10.00 rozbrzmiał dzwonek alarmowy; uczniowie usłyszeli krzyk „pożar, ewakuacja” i pod nadzorem swych nauczycieli zaczęli opuszczać sale lekcyjne. Uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się w wyznaczonym miejscu na boisku szkolnym, gdzie dyrektor szkoły, pani Grażyna Frelik przyjęła od nauczycieli raport o liczbie ewakuowanych uczniów. W tym samym czasie na teren szkoły przyjechał wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrowcach. Przebiegowi  ewakuacji bacznie przyglądał się dzielnicowy Paweł Czarnecki oraz pan Florian Kopera. Panowie oraz dyrektor szkoły  uznali, ze ewakuacja przebiegła prawidłowo. Uczniowie szkoły w nagrodę za sprawne i bezpieczne opuszczenie szkoły mieli możliwość obejrzenia wozu strażackiego od wewnątrz.

autor: Agnieszka Kwiatkowska

Wycieczka do Sromowa

W dniu 25 września 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowcach wyruszyli na wycieczkę. Celem naszego wyjazdu było poznanie życia dawnej wsi, zabytków naszej historii i kultury oraz nauka jazdy konnej.

         Punktualnie o ósmej wyjechaliśmy spod szkoły. Pierwszym punktem naszej wyprawy była wizyta w Sromowie, miejscowości położonej w okolicach Łowicza,a dokładniej w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich. Założycielem Muzeum był Julian Brzozowski, urodzony 26.02.1925 r. w Zabostowie Dużym. Do Sromowa przybył w 1952 r. żeniąc się z Wandą Wasiotą. Julian Brzozowski był rolnikiem i pracował na 9 hektarowym gospodarstwie. Rzeźbieniem interesował się od najmłodszych lat, ale pierwsze figury do muzeum zaczął rzeźbić około roku 1955. Początkowo rzeźbienie odbywało się w kuchni, gdzie żona gotowała obiady. W drewnie dłubał głównie w okresie zimowym, kiedy na wsi jest więcej czasu. Wyrzeźbione figury początkowo były przechowywane w dwóch pokojach mieszkalnych, a później również w garażu. Około 300 figur czekało na publiczne pokazanie prawie 20 lat. Julian Brzozowski pobudował pierwszy pawilon wystawowy za uzyskane z gospodarstwa pieniądze. Oficjalne otwarcie odbyło się 30 lipca 1972 roku. Następne 10 lat to urządzanie poszczególnych ruchomych scen. Wszystkie mechanizmy do figurek zaplanował i wykonał sam Julian. Następne pawilony były oddane do zwiedzania w 1983, 1986 i 2001 roku. Matka Juliana, Franciszka Brzozowska, była utalentowaną wycinankarką i hafciarką, robiła piękne łowickie pająki i kolorowe bibułkowe kwiaty (zmarła w 1974 r). Brat Franciszki, Stanisław Wojciechowski również był rzeźbiarzem, niestety, jego prace nie zachowały się do dzisiejszy czasów. Julian odwiedzając wuja był zachwycony jego figurkami, a zwłaszcza grajkami, którzy po poruszeniu korbką, zaczynali się poruszać. Możliwe, że to było zalążkiem pomysłu na stworzenie własnego muzeum. Żona Juliana, Wanda Brzozowska (1931-2003) zawsze wspierała męża w jego nietypowych planach. Sama wykonywała łowickie pająki, wycinanki i bibułkowe bukiety. Julian Brzozowski zmarł 8.03.2002 r. i jest pochowany w Kompinie. Zdolności do rzeźbienia ma również brat Juliana, Krystian Brzozowski, który mieszka we Włocławku. W muzeum w Sromowie można obejrzeć jego płaskorzeźby pod tytułem: "Współczesna historia Polski w rzeźbie". Obecnie właścicielem muzeum jest Wojciech Brzozowski (syn Juliana), który rzeźbi od połowy lat 80-tych. Jego figurki są dołączone do ruchomych scen i można je oglądać we wszystkich pawilonach oraz w ogrodzie przy muzeum. Wojciech prowadzi 10-cio hektarowe gospodarstwo oraz dba o sprawy związane z utrzymaniem muzeum. Jego żona, Renata, zajmuje się wykonywaniem łowickich pająków, które można oglądać w muzeum. Siostra Wojciecha, Maria Kosińska jest uzdolnioną malarką i wycinankarką. Jej wycinanki można oglądać wewnątrz pawilonów. Maria namalowała wszystkie obrazy olejne na płótnie i krajobrazy przy poszczególnych ruchomych scenach. Druga siostra, Ewa Barbara Zabost, jest hafciarką. Zajmuje się wyszywaniem haftem krzyżykowym oraz płaskim. Jej prace również można oglądać na terenie muzeum. Młodszy brat Wojciecha, Michał, zajmuje się rzeźbieniem drobnych ptaszków i prowadzeniem własnego gospodarstwa.  Zdolności plastyczne przejawiają również wnukowie Juliana i Wandy Brzozowskich. W czterech pawilonach muzeum pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome. Figurki skupione zostały w ruchome, tematyczne sceny.Można tutaj obejrzeć scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Pokazana jest praca na wsi i tańczące wesele. Na drewnianych rowerkach wyprzedzają się kolarze jak w prawdziwym wyścigu. W innym miejscu możemy podejrzeć ucztujących na weselu gości, którym przygrywają grajkowie. W jednej ze scen możemy obejrzeć "cztery pory roku", w tym zwłaszcza zimę, gdzie Adam Małysz oddaje swój najdalszy skok. W pawilonach znajduje się ponad 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje. Najczęściej figury te są ruchome. Jest przedstawione wnętrze łowickiej izby, gdzie cztery gospodynie przędą na kołowrotkach, jedna robi masło w kierzynce a inna kołysze kolebką. Możemy też obejrzeć stare meble, a zwłaszcza kilkanaście łowickich skrzyń posagowych. W dwóch ostatnich pawilonach zgromadzonych jest ponad 30 zaprzęgów konnych. Znajdują się tutaj bryczki i wolanty, którymi bogatsi chłopi jeździli do kościoła i na wesela. Możemy obejrzeć sanie i wozy chłopskie na drewnianych kołach. Są tu półkoszki, wasągi, wozy drabiniaste i inne. Na ścianie wisi 10 kompletów uprzęży końskich. Zgromadzone zostały również maszyny rolnicze, które pracowały w podwórku na polu. Budynki otoczone są pięknie utrzymanym i zadbanym ogrodem.
   Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum w Łowiczu. Pod okiem przewodnika dzieci poznały historię ziem łowickich. Obejrzały bardzo bogatą ekspozycję. Podziwiały stroje łowieckie, sztukę tego okręgu, tradycje oraz obrzędowość. Uczniowie mogli również podziwiać skansen łowicki. Poznali urządzenia i wystrój wnętrz dawnej wsi.
Z Łowicza przenieśliśmy się do Nieborowa do Stajni "U Kowala". Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia "U Kowala" zostało założone cztery lata temu. Jola oraz synowie: Adrian Kowalczuk i Norbert Kowalczuk, proponują ciekawy program aktywnego spędzenia czasu. Gospodarstwo położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu pałacowo-parkowego rodziny Radziwiłłów w Nieborowie, na skraju Puszczy Bolimowskiej. Jest to miejsce, w którym nasi uczniowie mogli skorzystać z ogromnego placu zabaw. Co najciekawsze, jeździli konno, bawili się z końmi i kucykami, wzięli udział w smażeniu kiełbasek i jeździe dyliżansem.
   Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu.

autor: Angelika Woźniak

Bezpieczna droga do szkoły

 23 września 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobrowcach uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komisariatu  Policji w Mszczonowie  - Panem Pawłem Czarneckim  Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz wyruszając z dziećmi na okoliczne drogi,  przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, informował o konieczności zapinania pasów w samochodzie i przewożenia dzieci w fotelikach. Przestrzegał  przed zabawami w pobliżu jezdni.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobra znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe.
Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce

autor: Teresa Liszewska

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.