Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 15 Lipca 2019  |  imieniny: Henryka, Włodzimierza

Menu strony

Banery

Treść strony

Na przestrzeni 80 lat szkoła w Bobrowcach była miejscem pracy dla kilkudziesięciu nauczycieli. Część z nich mieszkała na miejscu, część dochodziła lub dojeżdżała do pracy. Jedni zostawali tu na dłużej, zakładali rodziny, inni po krótkiej pracy znajdowali swoje miejsce w innych placówkach oświatowych. Sytuację szkoły w znacznym stopniu poprawiło założenie elektryczności, a następnie uruchomienie komunikacji autobusowej. Szkoła była i jest kuźnią talentów pedagogicznych i dyrektorskich o czym świadczą osiągnięcia zawodowe i awanse jej pracowników.

Na wstępie nie sposób wspomnieć osoby pierwszego nauczyciela i jednocześnie kierownika szkoły Stefana Lachowyna.

Lachowyn urodził się 2.08.1900 r. Seminarium nauczycielskie w Samborze ukończył w 1923 r. Mieszkał w Bobrowcach, później przeniósł się do Wygnanki. Udzielał się w lokalnym samorządzie będąc członkiem Zarządu Gminy Piekary. Brał udział w komisjach wyborczych.

Ze wspomnień jego uczniów wyłania się postać osoby bardzo zapracowanej. Chętnie w swojej pracy pedagogiczne stosował metody poglądowe. Pomagał miejscowej ludności pisząc dla niej różnego rodzaju pisma urzędowe. Żył 38 lat. Został pochowany na cmentarzu w Osuchowie.

Jego następcy kontynuowali rozpoczęte przez niego dzieło. Zarówno w okresie okupacji hitlerowskiej jak i w latach następnych. Przedstawiona poniżej lista zawiera przeszło 70 nazwisk nauczycieli, którzy pracowali bądź dalej pracują w szkole w Bobrowcach. Jej ustalenie było możliwe dzięki relacjom ustnym byłych uczniów oraz analizie dokumentów szkolnych (arkusze ocen, protokoły Rad Pedagogicznych, kroniki szkolne).

autor: Janusz Jędrysiak

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.