Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 20 Kwietnia 2019  |  imieniny: Agnieszki, Czesława

Menu strony

Banery

Treść strony

POŁOŻENIE GMINY

Mszczonów leży pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami -Warszawą i Łodzią. Administracyjnie gmina Mszczonów należy do powiatu żyrardowskiego i województwa mazowieckiego. Cała gmina liczy ok. 11300 mieszkańców, z czego na miasto przypada blisko 6500 osób. Powierzchnia gminy to niemalże 152 km2. Wskaźnik zaludnienia jest dość wysoki. Na kilometr kwadratowy przypadają 74 osoby.Przyjmuje się, iż prawa miejskie Mszczonów otrzymał w dniu 22 marca 1377 roku. Nadał je książę mazowiecki Ziemowit III.

Współczesny Mszczonów jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Z miejscowości zdominowanej przez rzemiosło przeistacza się dziś w prężnie działający ośrodek logistyczno-przemysłowy. Temu procesowi sprzyja jego dogodne położenie. Mszczonów ma wspaniałą lokalizację. Leży w obrębie aglomeracji warszawsko-łódzkiej (45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi), przy trasie Warszawa-Katowice /nr-8/ i na szlaku TIR-owskim /trasa międzynarodowa nr 50/. Tu też krzyżują się dwie trasy kolejowe: Centralna Magistrala Kolejowa i trasa kolei towarowej wschód-zachód /Słubice-Terespol/. W 30 minut można z Mszczonowa dojechać do portu lotniczego na Okęciu. Usytuowanie na Wysoczyźnie Rawskiej, czyli najwyżej położonym płaskowyżu na Nizinie Mazowieckiej sprawia, że tereny wokół miasta idealnie nadają się pod budowę nowego Centralnego Portu Lotniczego, który w przyszłości mógłby zastąpić lotnisko warszawskie. Samo miasto jest aż o 100 metrów wyżej położone od stolicy.

drukujdrukuj

Zobacz także

Gmina w Liczbach
Historia
Symbole Gminy
Zabytki i Ciekawostki Historyczne
Rankingi (Nagrody/ Certyfikaty)

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.