Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 25 Czerwca 2019  |  imieniny: Doroty, Łucji

Menu strony

Banery

Treść strony

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w naszym przedszkolu prowadzi mgr Iwona Gołyńska. Dzieci mogą z nich korzystać niedopłatnie na podstawie zaświadczenia od lekarza pediatry lub ortopedy.

        Najbardziej popularną i najwłaściwszą formą „zorganizowanej” aktywności fizycznej przedszkolaków są gry i zabawy ruchowe wzbogacone o elementy gimnastyki korekcyjnej.

        Obok zasadniczych funkcji – podnoszenia stanu zdrowotnego, korygowania wad postawy, wyrabiania sprawności fizycznej, gry i zabawy ruchowe rozwijają samodzielność, zaradność, odwagę, wyzwalają inicjatywę i pomysłowość, stwarzają okazję do kształtowania opanowania, zdyscyplinowania, wytrwałości, uczciwości i innych pożądanych cech charakteru, a zatem są ze wszechmiar korzystne z punktu widzenia rozwoju psychoruchowego dziecka.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywające się w przedszkolu prowadzą do wyrabiania nawyku prawidłowej postawy ciała, a w utrzymaniu charakterystycznej dla człowieka postawy ciała istotną rolę odgrywa przyzwyczajenie, czyli tzw. nawyk ruchowy. Może to być nawyk prawidłowej bądź nieprawidłowej postawy ciała.

Dlatego jest tak ważne, aby już u małego dziecka kształtować nawyk prawidłowej, czynnej postawy ciała, którą należy pielęgnować w życiu dorosłym.

Stworzenie warunków do spontanicznej, różnorodnej aktywności ruchowej, a także udział we wspólnych z rodziną i przyjaciółmi formach aktywności ruchowej stanowi na ogół dla zdrowia, ruchliwego dziecka wystarczający zespół bodźców do prawidłowego rozwoju fizycznego. Wszelkie natomiast odchylenia od normy należy wyrównywać.

Zapobieganie i przeciwdziałanie wadom postawy, to przede wszystkim:

·        Ograniczenie siedzącego trybu życia, zwiększenie ogólnej aktywności ruchowej.

·        Nauczenie, już we wczesnym dzieciństwie, a następnie wyrabianie nawyków utrzymania prawidłowej postawy ciała we wszystkich czynnościach.

·        Dostosowanie sprzętów domowych i środowiska, w którym przebywamy, do potrzeb i możliwości fizjologicznych kręgosłupa.

          Przyswojone w dzieciństwie nawyki prawidłowych pozycji przy codziennych czynnościach zaowocują w wieku dojrzałym sprawnością.

Należy  pamiętać, że dziecko czerpie wzorce z otoczenia. Chcąc więc uczyć je wskazanych zasad, sami musimy ich przestrzegać, co zresztą wszystkim domownikom wyjdzie na zdrowie.

 

 

 
 
 
     
 
   
   

      

autor: Urszula Woźniak

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.