STYCZEŃ 2024

„Jestem zainteresowana największym z możliwych pakietów inwestycyjnych na przyszłość - marzę o wybudowaniu sali gimnastycznej przy SP w Bobrowcach”

Z radną Dorotą Kaźmierczak rozmawia Mateusz Milczarek.

Najdłuższa kadencja w historii samorządu dobiega końca. Jak te 5 lat upłynęło w Pani okręgu, którego centrum znajduje się w Bobrowcach?

Specyfika południowego okręgu gminy Mszczonów sprawia, że główny nacisk działalności samorządowej położyliśmy na poprawę stanu dróg. Sołectwa, które wchodzą w skład okręgu – Bobrowce, Janówek, Pawłowice, Suszeniec i Wygnanka, charakteryzują się raczej rozproszoną zabudową. Kwestia połączeń drogowych jest więc dla nas kluczowa.

Dodatkowo, koncentrowaliśmy się na oświetleniu dróg i ulic. Nie zapomnieliśmy też, oczywiście, o dwóch ośrodka aktywności społecznej, które swoją działalnością oddziałują na całą lokalną społeczność. Mam tu na myśli Szkołę Podstawową w Bobrowcach oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej również w Bobrowcach. Szczególne zmiany zaszły u naszej strażackiej braci. 

Co ma Pani na myśli?

Ostatnie lata to rozkwit jednostki, która ponownie stała się bardzo aktywna i zaczęła przyciągać do siebie „Młody narybek”, który bardzo angażuje się w sprawy strażackie. Członkowie OSP odbyli szereg szkoleń. Posiedli stosowne uprawnienia i teraz w pełni mogą działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa Mieszkańców i ich mienia. Wśród osób wyszkolonych jest również moja skromna osoba. W lipcu ukończyłam podstawowy kurs strażaka ratownika. 

Sama strażnica jest właśnie rozbudowywana o nowy garaż. Pozyskaliśmy też nowoczesny wóz bojowy – na podwoziu MAN, który dotarł do nas w styczniu. Najbardziej cieszy mnie jednak powołanie przy OSP Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która jest wspierana przez rodziców młodych druhów. Dla MDP organizowane są wycieczki i różnego rodzaju szkolenia. Przeprowadzamy, ponadto, akcje, mające na celu zbieranie funduszy na doposażenie sprzętowe OSP, takie jak „Choinka od strażaka” czy też zbiórka złomu. W strażnicy odbywają się bale, z których zysk przeznaczany jest na działalność strażacką. Straż stała się po szkole drugim centrum lokalnej aktywności. To niewątpliwie dopiero początek wielkich zmian. Sama jestem członkiem OSP i poczytuję to sobie za powód do dumy. 

Jako niezwykle ważną, lokalną instytucję, wymienia też Pani Szkołę Podstawową. Co udało się zrobić w kwestii poprawy sytuacji lokalnej placówki oświatowej?

SP w Bobrowcach zawsze odgrywała ważną rolę. Nie tylko kształciła nasze dzieci, ale też pobudzała aktywność Mieszkańców. Integrowała środowisko. U młodego pokolenia wytwarzała poczucie przynależności do rodzimej ziemi. Bez szkoły nie byłoby chociażby wspomnianego przed chwilą sukcesu miejscowej straży. Czasami dzieci wprost z zajęć szkolnych przychodzą na zajęcia strażackie. Naprawdę czujemy się tu jak w jednej dużej rodzinie. 

W ostatnich latach szkoła przeszła szereg remontów. Odnawiane były klasy i inne pomieszczenia. Urządzony został przyszkolny parking. Wzbogacono doposażenie placu zabaw. Myślę jednak, że najpoważniejsze działania w rozwój SP Bobrowce przyjdą dopiero w nadchodzącej kadencji. Czeka nas termomodernizacja całego szkolnego budynku i choć cały czas słyszę, że nie mamy szans na pobudowanie sali gimnastycznej, to tak naprawdę nie zapominam o tej sprawie i zapewniam wszystkich Mieszkańców Okręgu, że robię co w mojej mocy, aby takie centrum sportowe w Bobrowcach jednak powstało. Przy wymarzonej sali gimnastycznej widzę też miejsce na ogólnodostępną siłownię zewnętrzną. 

Mówiąc o sprawach szkolnych nie sposób zapomnieć, że poszczególne, gminne placówki oświatowe wspólnie z Centrum Usług Wspólnych pozyskały w ostatnim czasie fundusze zewnętrze. 

To fakt. Zrealizowanych zostało kilka ciekawych projektów. Programy „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” i „Zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” obejmujące wszystkie gminne szkoły dały efekt w postaci zakupu laptopów i tabletów za łączną kwotę ok. 150 tys. zł. Natomiast program „Szkoła dostępna dla każdego” zaowocował zakupem nowego autobusu szkolnego, który jest przystosowany do przewożenia osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Przejdźmy teraz do wspomnianych wcześniej przez Panią kwestii dróg. Które odcinki udało się zmodernizować/utwardzić i jakie są plany dalszych prac, zmierzających do poprawy stanu sieci drogowej?

Za nami modernizacja ulicy Spacerowej w Bobrowcach. Dokonane też zostały remonty ulic Mszczonowskiej w Pawłowicach i Słonecznej w Wygnance. Ponadto, nastąpiły przebudowy ulic Wiatrowskiej w Suszeńcu oraz Łącznej w Bobrowcach, które utwardzono metodą powierzchniowego utrwalania. W obu przedsięwzięciach wykorzystane były środki z funduszu sołeckiego. Przebudowana też została droga gminna – Wygnanka – Edwardowo – Bobrowce – o numerze 470187. Zmiany na niej nastąpiły w miejscowościach: Suszeniec, Edwardowo i Bobrowce. 

Przy okazji wyliczania inwestycji drogowych trzeba też wspomnieć o najbardziej pożądanej modernizacji, na jaką czekaliśmy od lat, która oczywiście dotyczyła drogi powiatowej nr 4725W (Mszczonów – Piekary-Wygnanka – granica województwa – (Cychry)). W końcu udało się przeprowadzić kompleksowy remont tego ciągu drogowego, który przebiega przez niemalże całą gminę. Z naszego samorządowego budżetu na realizację tego zadania w formie pomocy finansowej na rzecz powiatu żyrardowskiego przekazanych zostało kilkaset tysięcy złotych. Do tego został wyremontowany Most w Wygnance, który jest częścią drogi 4725W i to gmina Mszczonów z własnych środków sfinansowała projekt jego przebudowy.

Na swoją kolej do przebudowy i utwardzenia czekają jeszcze ulice: Zarzeczna w Wygnance, Wschodnia w Suszeńcu. Strażacka - przebiegająca przez Bobrowce, Małachowszczyznę i Pawłowice oraz ulica Słoneczna i Jaworowa w Janówku.

Mówiła też Pani, jak istotna jest rozbudowa sieci oświetlenia dróg i ulic. 

Dokładnie tak. Rozproszona zabudowa sprawia, że nie wszędzie można oświetlać całe ciągi uliczne. W wielu przypadkach ograniczamy się więc do stawiania pojedynczych lamp hybrydowych, które zasilane są solarami i wiatrakami. Właśnie takie lampy postawione zostały na ulicach: Środkowej, Mszczonowskiej i Sadowniczej w Bobrowcach, a także na terenie Janówka. Tradycyjną sieć lamp udało się natomiast postawić wzdłuż ulicy Prostej w Bobrowcach. Same lampy już stoją, ale, niestety, wciąż czekamy jeszcze na ich przyłączenie do sieci. Powinno się to jednak stać już niebawem. Wykonane, ponadto, zostało oświetlenie wzdłuż dróg powiatowych na odcinku Osuchów – Wygnanka, a także w kierunku Małachowszczyzny oraz na ulicy Mszczonowskiej w Bobrowcach.

Dostrzegam jeszcze pilną potrzebę budowy oświetlenia w ulicy Wiśniowej w Bobrowcach oraz pojedyncze punkty oświetleniowe w moim okręgu. Chciałabym też wymiany dotychczas istniejących lamp na moim terenie na energooszczędne. 

Jakie jeszcze inne sprawy udało się wykonać na terenie okręgu?

Ostatni rok był wyjątkowo suchy, więc nie doświadczyliśmy, jak ważne są kwestie właściwie funkcjonującego systemu odwodnień. Trzeba jednak koniecznie podkreślić, że w tej kadencji przy pomocy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przeprowadzono kompleksowe oczyszczenie i udrożnienie rowów odwadniających na terenie okręgu. 

Na zakończenie naszej rozmowy chciałbym zapytać o plany na przyszłość. Jakie są najpilniejsze potrzeby sołectw, składających się na Pani okręg wyborczy? 

Właściwie przy każdym temacie poruszanym w trakcie naszej rozmowy wspominałam też o planach na kolejną kadencję, ale jeśli już mamy mówić o przyszłości i to naprawdę przez wielkie „P”, to nie możemy pominąć kwestii wprowadzenia całego południa gminy Mszczonów w świat szerokopasmowego Internetu. Bez dostępu do szybkiej sieci nie sposób już dziś funkcjonować. 
Nasza droga do nowoczesności już się rozpoczęła. Duża w tym zasługa Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie i Urzędu Miejskiego, które zabiegały o rozwiązanie tego palącego problemu. Olbrzymia inwestycja firmy Orange wystartuje jeszcze w tym roku. Na terenie mojego okręgu planowane jest wykonanie aż 267 przyłączy. W poszczególnych miejscowościach wygląda to następująco: Bobrowce (86 przyłączy), Janówek (28), Nowe Poręby (9), Pawłowice (17), Olszewek (12), Małachowszczyzna (7), Suszeniec (19), Edwardowo (9) i Wygnanka (80). Każde podłączenie oznacza jeden budynek mieszkalny. Warto sprawdzić, czy konkretny dom znajduje się na liście podanej przez Orange. Spis adresów objętych inwestycją jest dostępny na stronie gminy Mszczonów. Jeśli kogoś w nim brak, to proszę o przekazywanie takiej uwagi do mnie lub do poszczególnych sołtysów. 

Dziękuje za rozmowę i życzę, aby wszystkie plany zakończył się sukcesem. 

Dziękuję i jeszcze raz podkreślam, że jestem zainteresowana największym z możliwych pakietów inwestycyjnych na przyszłość. Krótko mówiąc marzę o wybudowaniu sali gimnastycznej przy SP w Bobrowcach. 

wstecz