WRZESIEŃ 2023

W Osuchowie podziękowano za tegoroczne plony

W pierwszą niedzielę września (3.09) odbyły się Gminne Dożynki w Osuchowie. To już 22-ga edycja święta plonów w tej miejscowości. Osuchów, z racji swego położenia, stał się rolniczym centrum Ziemi Mszczonowskiej, a odbywające się w nim dożynki są jednym z najważniejszych, cyklicznych, gminnych wydarzeń. Tak też było w tym roku. 

Uroczystości dożynkowe zawsze rozpoczynają się zawsze Mszą Świętą, w której uczestniczą przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, a przede wszystkim reprezentanci rolników, tzw. starostowie dożynkowi, na których tym razem wybrano Aleksandrę Dziżę z Nosów Poniatek i Pawła Łasicę z Bobrowiec. 

Świąteczną Mszę koncelebrowali ks. prałat Tadeusz Przybylski oraz ks. Artur Staniszewski, który w trakcie wygłoszonej homilii podkreślał znaczenie chleba w życiu człowieka, szczególnie Chleba Eucharystycznego, a także odwoływał się do niezwykłej wagi i szlachetności ludzkiej pracy na roli. 

Na zakończenie Eucharystii ks. Artur Staniszewski poświęcił bochny chleba dożynkowego oraz wieńce przyniesione do świątyni przez przedstawicieli sołectw - Pawłowice / Oszewek / Małachowszczyzna, Kowiesy / Kowiesowo, Piekarowo, Bronisławka, a także Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek. 
Burmistrz Józef Grzegorz Kurek, odbierając z rąk starostów dożynkowy bochen, zapewnił wszystkich mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej, że w gminie, której przewodzi, nikomu chleba brakować nie będzie, a także zobowiązał się zadbać o dalszy rozwój powierzonych mu terenów. 

Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu uczestnicy Eucharystii przeszli w uroczystej procesji wokół osuchowskiej świątyni. Następnie sformowano korowód, który Orkiestra Dęta OSP Mszczonów wraz ze swymi mażoretkami poprowadziła na plac festynu dożynkowego, który tradycyjnie zorganizowany został na terenie Centralnego Ośrodka Szkoleniowego ZUS-u. 
Za orkiestrą postępowały Poczty Sztandarowe jednostek strażackich z Osuchowa, Wręczy i Piekar, a także PSL-u. Po nich maszerował pododdział strażaków ochotników, którymi dowodził przedstawiciel OSP Osuchów - Jarosław Dębski. W dalszej kolejności niesione były wieńce oraz dożynkowe bochny, które powierzone zostały ponownie starostom święta plonów. 
Samorządową część pochodu otwierali: przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski wraz z burmistrzem Mszczonowa Józefem Grzegorzem Kurkiem, z którymi w pierwszym rzędzie szedł główny gość Gminnych Dożynek – wiceminister aktywów Państwowych Maciej Małecki. 

Po dojściu uczestników pochodu na plac festynowy wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Zientek, który jest też radnym z terenu Okręgu Osuchów, powitał wszystkich przybyłych na uroczystości. W tym gronie, oprócz już wymienionych, znaleźli się także: wiceprzewodniczący RM Waldemar Suski, radni: Barbara Gryglewska, Dorota Kaźmierczak, Katarzyna Ciećwierska, Piotr Chyła, Ryszard Stusiński, Marek Baumel, Krzysztof Krawczyk i Dariusz Olesiński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński, przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Grójec wraz z zastępcą Nadleśniczego Bogdanem Koryckim i leśniczym Leśnictwa Osuchów Pawłem Budzikiem, zastępca komendanta Komisariatu Policji aspirant Adam Ceremuga, przedstawiciele Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Izby Rolniczej, reprezentanci Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Osuchów na czele z prezesem Zbigniewem Charzyńskim, dyrektorzy gminnych szkół podstawowych i pozostałych placówek oświatowych, dyrektorzy gminnych jednostek budżetowych, reprezentanci mszczonowskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, strażacy z gminnych jednostek OSP wraz z prezesem Zarządu Powiatowego OSP RP druhem Waldemarem Suskim, a także przewodniczący GKRPA Zdzisław Banasiak. Najserdeczniej powitani natomiast zostali przybyli na dożynkowy festyn: rolnicy, sadownicy i hodowcy, a także wszyscy sołtysi z terenu gminy Mszczonów. 
Po części powitalnej jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Podkreślał on, jak niezmiernie ważne dla Mszczonowa są jego tereny rolnicze, i jakie znaczenie lokalny samorząd przykłada do usprawniania ich funkcjonowania, chociażby poprzez rozbudowę infrastruktury gminnej w postaci: dróg, mediów, szkół i remiz strażackich. Podawał też przykłady wspierania przez samorząd aktywności społecznej na terenie wiejskim, która przejawia się chociażby poprzez działalność organizacji pozarządowych, wśród których wskazał na jednostki OSP i powstałe tak niedawno na naszym terenie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Nosach Poniatkach. 

Następnie przewodniczący RM poprosił o zabranie głosu głównego gościa dożynek – wiceministra Macieja Małeckiego. Z jego ust padło wiele ciepłych słów pod adresem władz samorządowych Mszczonowa, w kontekście skuteczności ich działania oraz zbudowanego przez lata potencjału gminy. Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek podziękował swemu przedmówcy za dotychczasową współpracę i złożone niecodzienne życzenia, aby po wyborach jesiennych i wiosennych dane było spotkać się na tej scenie w dokładnie takim samym gronie. Włodarz gminy przypomniał wykonane inwestycje na terenach gminnych i przedstawił wizję zorganizowania w Mszczonowie placówki medycznej tożsamej z SOR-em, dzięki której znacząco poprawiłby się stan bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Burmistrz zapewnił też mieszkańców, że inwestycje, które pojawiły się w okolicach PKL Keramzyt, w niczym nie zagrażają środowisku. Są bezpieczne i przyczynią się do rozwoju gminy, zwiększając spektrum działalności gospodarczej, prowadzonej na mszczonowskich terenach przemysłowych.

O zwyczajowe częstowanie dożynkowym chlebem, na które przyszedł czas po przemówieniach, poproszono samorządowców i wiceministra Macieja Małeckiego. W trakcie realizacji tej pięknej tradycji odbył się koncert mszczonowskiej Orkiestry Dętej OSP, która bez wątpienia od lat jest symbolem Ziemi Mszczonowskiej. Gdy dźwięki zespołu kapelmistrza Szczepana Bieszczada zamilkły, prowadząca dożynkowy festyn Justyna Napierała zapowiedziała pierwszy punkt scenicznych atrakcji artystycznych w postaci pokazów dziewcząt ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej FRESH. Mszczonowskie cherrleaderki, to absolutny top. Stały się one ambasadorkami Mszczonowa. Należy przypomnieć, że w tym roku występowały na światowych mistrzostwach cheerleadingu w USA. 
Gdy zakończyły się pokazy ich umiejętności, na scenę zaproszono przedstawicieli sołectw i organizacji, które przygotowały tegoroczne wieńce, aby rozstrzygnąć tradycyjny konkurs na najpiękniejszy symbol święta plonów. W tym roku przyznano dwie, równorzędne główne nagrody dla – Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki oraz Sołectwa Piekarowo. Drugie miejsce zdobył wieniec Sołectwa Kowiesy / Kowiesowo. Trzecią lokatę przyznano Sołectwu Małachowszczyzna / Olszewek /Pawłowice, a wyróżnienie otrzymał kosz dożynkowy Sołectwa Bronisławka. 

W festynowym czasie przeznaczonym dla najmłodszych odbył się spektakl teatralny, zatytułowany „Profesorek Wodorek w kosmosie”. Dzieci bawiły się także na kosmobalu z Komandorem Laserem i Kapitanem Meteorem. W zawodach siłowych o beczkę piwa zwyciężyli: w grupie kobiecej Halina Jakimił z Osuchowa, a w grupie mężczyzn Robert Nowicki z Wygnanki. 

O kabaretowe doznania zaraz po pokazach siłaczy postarała się „Grupa Rafała Kmity”. Gwiazdą wieczoru była natomiast Maria Rodriguez z zespołem, którzy w programie „W kubańskich rytmach mamby” zadbali, aby w gorącym Osuchowie zrobiło się jeszcze cieplej, a wręcz latynoamerykańsko. Festyn święta plonów zakończony został „Dożynkowym Radio Discoparty”. 

Dodatkowymi atrakcjami wydarzenia były dmuchańce dla najmłodszych, loteria fantowa przygotowana przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Osuchowie oraz przesmaczne stoisko Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki, a także punkt piwny i grillowy, prowadzony przez druhów z OSP Bobrowce, w którym strażacy oferowali swe specjały w zamian za wsparcie budżetu jednostki. 
Organizatorem części festynowej Dożynek Gminnych w Osuchowie był Mszczonowski Ośrodek Kultury, a narratorami zabawy: Justyna Napierała i kierownik MOK-u Marek Baumel. 

MM

  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie
  • Zdjęcie: obchody Dożynek Gminnych w Osuchowie

wstecz