Serwis.mszczonow.pl

Wyszukiwanie

:

Język / Language:

Data, imieniny

Dziś jest 24 Czerwca 2018  |  imieniny: Jana, Danuty

Menu strony

Banery

Treść strony

Żył w latach ok.287-212, gr. matematyk, fizyk i wynalazca jeden z najwybitniejszych uczonych starożytności. W czasie 2 wojny punickiej kierował obroną Syrakuzy; zabity przez rzymskiego żołnierza podczas zdobywania miasta. W dziedzinie matematyki  podał. in. metody obliczania objętości brył i  półfigur. U współczesnych  Archimedes zdobył sławę głównie dzięki wynalazkom takim, jak: udoskonalony wielokrążek, machiny obronne, czerpadło ślimakowe, przypisuje mu się też budowę planetarium, zwierciadeł kulistych, konstrukcję zegara wodnego i organów  wodnych. Odkrył prawo wyporu, jak głosi anegdota dokonał tego podczas kąpieli w wannie, z której wyskoczył na ulice Syrakuzy z okrzykiem heureka. 

Żył około 275-ok.194 recki filozof, astronom ,matematyk i geograf; zajmował się także filozofią,historią i muzyką. Od 236 zarządził biblioteką Alesandryjską; pierwszy dokonał pomiaru długości południa ziemskiego, wyznaczył kąt nachylenia ekliptyki do równania niebieskiego.Zostawił dzieła Geographica, w którym dał podstawy naukowego traktowania geografii. Z osiągnięć matematycznych jest znane tzw. Sito Eratostenesa. Zachowały się także fragmenty jego utworów poetyckich.

Żył w IV/III w.  p. n. e., matematyk  grecki , działający w Aleksandrii; w dziele   ,,STOICHEIA” geometrias (,,Elementy geometrii”) ,składającym się z 13 ksiąg,

Usystematyzował   całość  ówczesnej wiedzy  matematycznej. W postaci aksjomatycznego wykładu; dzieło to, tzw. Elementy, wywarło olbrzymi wpływ na dalszy rozwój  matematyki; poza tym zachowały się  w przekładach łacińskiego dzieła Euklidesa geometrii Data i De divisionibus z optyki Catotrica i  Optica  (prawo odbicia światła, zasada prostoliniowego rozchodzenia się promieni świetlnych) , z astronomii Phaenomena i  z teorii muzyki Sectio Canonis.                                                                               

Żył w latach ok. 572 – ok. 497, grecki matematyk i filozof z Samos, półlegendarny założyciel słynnej szkoły pitagorejczyków w Krotonie, ze względu na brak pism trudno odtworzyć poglądy Pitagorasa, któremu jego uczniowie chętnie przypisywali swoje koncepcje, Pitagoras jako inicjator religijno – etycznych zainteresowań pitagorejczyków jest uważany również za twórcę początków teorii liczb, autora twierdzenia Pitagorasa, koncepcji harmonii kosmosu

Sonda

Co Pan/Pani sądzi na temat strony naszej szkoły?
oddane głosy: 935

Mapa InteraktywnaMikroporady

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.